NERIMAS DĖL KARO: PSICHOLOGŲ REKOMENDACIJOS, VIDEO, PAGALBA IR NAUDINGOS NUORODOS
PSICHOLOGŲ REKOMENDACIJOS:
„Jaunimo linijos“ komandos paruošta atmintinė, kaip pasirūpinti savo emocine sveikata šiuo neramiu laiku:
- Jausti baimę ir nerimą šiandien yra natūralu. Mes bijome karo, tai natūralu. Mes nerimaujame dėl neapibrėžtos situacijos ir nežinome, kas bus ateityje, tai irgi yra natūrali būsena.
- Šiandien ypač yra svarbu apie šiuos jausmus kalbėti, išreikšti juos, o neneigti. Raskite su kuo apie kylančią baimę pakalbėti. Jei neturite su kuo pasikalbėti, Jaunimo linija ar bet kuri kita emocinės paramos linija visuomet išklausys, veikia visą parą.
- Turime suvokti, kad to, kas vyksta, mes negalime kontroliuoti. Labai svarbu susikoncentruoti į tai, ką galima kontroliuoti, ką galima pakeisti ir kaip galima bent iš dalies prisidėti prie padėties gerinimo. Galbūt galite paremti Ukrainos labdaros organizaciją, galbūt sudalyvauti Ukrainos palaikymo akcijoje? Darykite tai. Tai mažas veiksmas, bet jis svarbus.
- Taip pat labai svarbu tęsti kasdienę veiklą – darbus, mokslus, būrelius, sportą ir veiklas. Įprasta rutina suteikia stabilumo, nukreipia mintis nuo neapibrėžtos situacijos. Tai daugiausiai, ką galime padaryti.
- Prisiminkite pamokas, kurias jau išmokome pandemijos metu: „išvėdinti“ nerimą padeda fizinis judėjimas, mankšta, namų tvarkymas, šokiai. Nusiraminti padeda meditacija, malda, humoras.
Karo psichologų rekomendacijos, ką turėtume šiuo metu daryti:
- Susitarkime pradžioje su savo savijauta. Visi dabar jaučiamės panašiai: nieko nesinori, visos mintys – viena kryptimi, darbai krenta iš rankų. Tačiau dabar reikia maksimaliai pamėginti susigrąžinti ramybę. Kaip tai padaryti? Ramiai ir neskubėdami padarykime tai, ką padarę jausimės ramesni. Kiekvienas jaučiame, kas tai. Jei jausimės ramesni, nusipirkę maisto trims paroms – nusipirkime jo. Negendantys produktai, kaloringi produktai, riešutai, saldumynai – prašom. Du kanistrai dyzelinio kuro – kodėl gi ne, vis tiek nuolat vartojame. Jei jausimės ramesni įsigiję ginklą savigynai – kreipkimės į artimiausią Policijos licencijavimo skyrių ir susitvarkykime leidimą. Ramybė – vienas baisiausių ginklų, pavojingiausias priešininkas yra tas, kuris yra ramus ir nesiblaško. Ramybė taip pat leidžia susikaupti ir įgyvendinti antrąjį, svarbiausiąjį, patarimą – dirbti savo darbą.
- Dirbkime savo darbą, kuo geriau, kuo efektyviau. Jei esate autoservisas – „padarykite“ daugiau automobilių per dieną, nei įprastai. Jei esate veterinarijos gydykla – priimkite daugiau gyvūnų, nei įprastai priimate. Ūkininkai, geras oras – važiuokite į laukus. Dirbdami spręsime vieni kitų rūpesčius, o greičiau žmonėms išsisprendžia eiliniai buitiniai rūpesčiai – greičiau jie dėmesį gali nukreipti kitur. Veikianti valstybė – labai sunkiai pažeidžiama. Veikiantys verslai ir šalies funkcijos sudaro sąlygas efektyviai veikti ir šalies saugumą bei gynybą užtikrinančioms institucijoms.
VU Psichotraumatologijos centro ir Lietuvos traumų psichologijos asociacijos rekomendacijos, kaip pasirūpinti savo psichologine sveikata, vykstant karui Ukrainoje
VU Psichotraumatologijos centro ir Lietuvos traumų psichologijos asociacijos rekomendacijos, kaip kalbėtis bei palaikyti ką tik katastrofinius įvykius išgyvenusius žmones
Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijos – Prasminga veikla streso apsuptyje: iliustruotas vadovas
VIDEO:
„Kaip mąstyti ir elgtis dabarties iššūkių bei grėsmės akivaizdoje?“ J. Neverauskas ir D. Kurlinkas
„Nerimauju. Kaip dirbti, mokytis, gyventi šiuo metu?“Jaunimo linija, VšĮ
MAN BAISU! Psichologinis atsparumas vykstant karui. Dainius Jakučionis
Karas Ukrainoje kelia paniką: kaip ją suvaldyti ir kaip apie karą kalbėti su vaikais? Aušra Kurienė
„Apie nerimą neramiais laikais“ Timas Petraitis
NEMOKAMA PSICHOLOGINĖ PAGALBA:
Psichologinė pagalba gestų kalba
Visos psichikos sveikatos priežiūros įstaigos vienoje vietoje
PSICHOLOGINĖ PAGALBA UKRAINOS ŽMONĖMS:
LR Sveikatos apsaugos ministerijos informacija – nemokama pagalba žmonėms, nukentėjusiems nuo karo Ukrainoje
Nemokamos psichologo konsultacijos Ukrainos piliečiams ir jų šeimų nariams – Krizių įveikimo centro savanoriai psichologai teikia nemokamas konsultacijas Ukrainos piliečiams ir jų šeimos nariams rusų ir anglų kalbomis
Ukraine PsyHelp – greita ir nemokama Lietuvos psichikos sveikatos specialistų teikiama psichologinė pagalba Ukrainos žmonėms, esantiems karo zonoje
NAUDINGOS NUORODOS:
LT72 – Lietuvos pasirengimo ekstremaliosioms situacijoms interneto svetainė
Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija – ką turime žinoti